W minioną niedzielę w Gorzycach odbyły się uroczystości poświęcone żołnierzom formacji kawaleryjskich walczących o wolną i niepodległą Polskę.
Głównym organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Historyczno-Rekonstrukcyjne „Lanca”. To inicjatywy członków organizacji oraz wójta gminy Gorzyce – Leszka Surdego, w ubiegłym roku została wmurowana tablica upamiętniającą żołnierzy wszystkich formacji kawaleryjskich walczących o wolną i niepodległą Polskę, a w szczególności pochodzącym z gminy Gorzyce i okolicznych miejscowości – kawalerzystom z 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich.
W tym roku w przypadającą 82. rocznicę ostatniej szarży w dziejach jazdy polskiej, która miała miejsce 19 września 1939 roku w Wólce Węglowej, zorganizowane zostały uroczystości upamiętniające mieszkańców gminy, którzy walczyli w kawalerii.
- Kawalerzyści mieli piękną historię i chcemy ją ocalić od zapomnienia, dlatego każdego roku w trzecią niedzielę września, chcemy się tu spotykać, by oddać należne honory walczącym o naszą ojczyznę – mówił Józef Turbiarz, wiceprezes stowarzyszenia Lanca.
W obchodach uczestniczyli przedstawiciele samorządu gminnego i powiatowego, poczty sztandarowe szkół i ochotniczych straży pożarnych oraz kawalerzyści z Sandomierza, gminy Zaleszany oraz Batorza, którzy pielęgnują zwyczaje 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich.
Uroczystości rozpoczęła msza św., którą odprawił dziekan ks. Mariusz Kozłowski, proboszcz gorzyckiej parafii. Po niej przemaszerowano na plac przed pomnik Św. Floriana, przy którym widnieje tablica poświęcona kawalerzystom.
Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu oraz modlitwą, którą w intencji żołnierzy zmówił ks. Mariusz Kozłowski. Po niej kwiaty przed tablicą złożyły m.in. delegacje samorządowe, przedstawiciele stowarzyszenia „Lanca” wraz z rodzinami kawalerzystów oraz przedstawiciele szkół z terenu gminy Gorzyce.
- Chciałabym podziękować wszystkim, którzy tak licznie tu przybyli, aby oddać cześć naszym żołnierzom. Dzisiaj ojczyzna nie wymaga od nas ofiary z krwi, ale stawia przed nami inne wyzwanie. Wyzwanie, którego celem jest budowanie jedności. Wciąż jesteśmy poddawani różnym podziałom. Dla dobra rozwoju naszej ojczyzny nie możemy się im poddać. Naszym zadaniem jest budowanie jedności i wzajemnego poszanowania – mówił Leszek Surdy, wójt gminy Gorzyce.
O oprawę muzyczno-wokalną uroczystości zadbał Gminny Ośrodek Kultury w Gorzycach.
TŁUMACZ JĘZYKA MIGOWEGO W URZĘDZIE GMINY
Osoby niesłyszące przy załatwianiu administracyjnych spraw mogą skorzystać z pomocy tłumacza migowego.
Wystarczy zgłosić chęć skorzystania z tej usługi 3 dni przed planowaną wizytą w Urzędzie Gminy osobiście lub korzystając z pomocy osoby trzeciej dzwoniąc pod numer (15) 8362 075, a także wysyłając faks pod numer (15) 8362 209 oraz e-maila na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
