Polish Czech English French German Russian Slovak Spanish Ukrainian

GMINA GORZYCE

Samorządowy Portal Internetowy

techniczny ogrod

111117aMieszkańcy gminy Gorzyce godnie i radośnie świętowali 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele gminy Linia.

- Jak co roku spotykamy się, by wspólnie świętować kolejną tę niezwykle radosną rocznicę, kiedy nasza Ojczyzna po ponad stuletniej niewoli odzyskała niepodległość. Jest to data umowna. W 1918 roku Polska nie miała jeszcze pełnych granic. O ich pełny kształt nasi przodkowie musieli jeszcze kilka lat walczyć i przelewać krew.

My dzisiaj żyjemy, w wolnej i niezawisłej Ojczyźnie, ale jesteśmy winni pamięć  i cześć tym, którzy za naszą wolność oddawali życie. Dziś ojczyzna nie wymaga od nas walki, ale pracy na rzecz naszych rodzin, społeczności i swoich miejscowości. Dziękuję wszystkim mieszkańcom naszej gminy za budowanie zgody, za pracę włożoną w naszą Małą Ojczyznę.

Ta praca, praca każdego z was została dostrzeżona, i jest to sukces nas wszystkich. Jako gmina w rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego zajęliśmy 3 miejsce pośród wszystkich gmin wiejskich w województwie podkarpackim (przyp. w 2016 było to 4 miejsce) i 97 na1559 gmin wiejskich w Polsce podkreślał podczas uroczystości Leszek Surdy, wójt gminy Gorzyce.

Poświęcili tablice

Tegoroczne uroczystości zainaugurowała msza św. w kościele parafialnym w Trześni. Mszę św. w intencji Ojczyzny odprawił proboszcz ks. Wiesław Piś. Po niej dzieci i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Jachowicza w Furmanach zaprosili na krótki montaż słowno-muzyczny.

Hołd bohaterom oddano pod obeliskiem poświęconym Obrońcom Ojczyzny, gdzie przedstawiciele władz samorządowych, sołectw, ochotniczych straży pożarnych oraz szkół złożyli kwiaty i znicze.

Podczas uroczystości organizowanych w Trześni została poświęcona  tablica upamiętniająca Franciszka Nowaka oraz jego dwóch współtowarzyszy, którzy zginęli końcem sierpnia 1914 roku w Bitwie pod Kraśnikiem. Tablicę wmurowano z inicjatywy Akcji Katolickiej działającej przy parafii Św. Rodziny w Trześni. – Niedawno sprzątaliśmy groby naszych zmarłych, zanosiliśmy kwiaty, paliliśmy znicze. Chcieliśmy w ten sposób pokazać, że pamiętamy. Zapaliliśmy także znicze na grobach nieznanych żołnierzy, którzy w różnym czasie oddali życie za Ojczyznę, a nigdy nie wrócili do swoich matek, żon, dzieci. Niech te tablice przypominają o pamięci tych, którzy walczyli  o naszą wolność – mówiła Maria Kasak.

- My w naszej Małej Ojczyźnie musimy pamiętać zarówno o tej wielkiej historii, ale też i o tym, co działo się tutaj, w naszej gminie. Musimy pamiętać o ludziach, którzy tworzyli historię naszej gminy, parafii i poszczególnych wsi. Dowodem na to są te pamiątkowe tablice odsłaniane na tym pomniku.

Jak dzisiaj mamy być dobrymi patriotami? Przede wszystkim pamiętajmy o dewizie: Bóg, Honor i Ojczyzna. Jak ją realizować? Bądźmy dobrymi ojcami, matkami, dziećmi, sąsiadami, pracownikami.  Bądźmy dobrymi dla innych ludzi. Nasza Ojczyzna tylko na tym skorzysta – mówiła podczas uroczystości Lucyna Matyka, zastępca wójta gminy Gorzyce.

 

Oddali hołd poległym

Uroczystości patriotyczne zorganizowano również we Wrzawach. Rozpoczęła je msza św. w intencji Ojczyzny. Po uroczystościach kościelnych przedstawiciele samorządu i organizacji złożyli kwiaty przy obelisku poświęconym żołnierzom Księstwa Warszawskiego. Na uroczystą akademię do domu kultury zaprosili pracownicy DK Wrzawy, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Zespołu Szkół we Wrzawach.

 

Razem w jednej Linii

W kościele parafialnym w Gorzycach we mszy świętej uczestniczyli przedstawiciele gminy Linia na czele z panią wójt – Bogusławą Engelbrecht.

Po mszy św. mieszkańcy przemaszerowali na cmentarz parafialny, gdzie delegacje samorządowe gminy Gorzyce i gminy Linia oraz przedstawiciele szkół, ochotniczych straży pożarnych, placówek, organizacji, partii politycznych, zakładów pracy oddali cześć walczącym o wolną Polskę.

Uroczystości zwieńczył program artystyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Gorzycach oraz wspólna modlitwa przed pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki.

Uroczystość była okazją do podziękowania wszystkim mieszkańcom gminy Gorzyce za ogromny dar pomocy dla gminy Linia. Słów wdzięczności w swoim przemówieniu nie kryła wójt gminy Linia – Bogusława Engelbrecht.

- Współczujemy sobie nawzajem, uczymy się od siebie i to sprawiło, że dziś się tu spotykamy. Bardzo mi się podoba wasza gmina, pęknie odbudowaliście się, czyli Bóg wiedział co robi. Ten cały kataklizm przerodził się w dobro, wzmocniliście się, umiecie się zjednoczyć, wierzycie, że Bóg zawsze nam pomoże, bo ja w to wierzę. Nigdy nawet, by mi się nie śniło, że gmina z drugiego końca Polski przyjedzie nam na pomoc, i że tak będzie nam współczuła. Daliście nam wielką siłę do działania, wierzymy, że tak jak wy poradzimy sobie. To są właśnie te cuda z nieba, które dzieją się na naszych oczach. Jeszcze raz z całego serca w imieniu swoim i mieszkańców bardzo serdecznie dziękuję za wasze serca i tę wielką, nieoceniona pomoc.  

Na zakończenie uroczystości, przedszkolaki z Samorządowego Przedszkola w Gorzycach częstowały uczestników wydarzenia biało-czerwonymi gorzyczakami.

 

„Uwierz Polsko”

Wieczorem w Środowiskowym Domu Kultury odbył się koncert „Uwierz Polsko” przygotowany przez Gminną Orkiestrę Dętą z Gorzyc i zespół Primo DK Sokolniki pod kierownictwem Krzysztofa Kapały.

Podczas uroczystości przedstawiciele władz gminy Linia oraz gminy Gorzyce wręczyli  podziękowania wszystkim przedstawicielom organizacji i instytucji, firm, którzy zaangażowali się w pomoc dla kaszubskiej gminy Linia.

e-max.it: your social media marketing partner

TŁUMACZ JĘZYKA MIGOWEGO W URZĘDZIE GMINY

Osoby niesłyszące przy załatwianiu administracyjnych spraw mogą skorzystać z pomocy tłumacza migowego.

Wystarczy zgłosić chęć skorzystania z tej usługi 3 dni przed planowaną wizytą w Urzędzie Gminy osobiście lub korzystając z pomocy osoby trzeciej dzwoniąc pod numer (15) 8362 075, a także wysyłając faks pod numer (15) 8362 209 oraz e-maila na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

KALENDARZ WYDARZEŃ

Październik 2018
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
  • KONTAKT

Niniejszy serwis internetowy stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka) o celu ich przechowywania i sposobie zarządzania poniżej.

Jeżeli nie zgadzasz się na taki układ - zmień konfigurację swojej przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Polityka Prywatności określa warunki dotyczące użytkowania serwisu internetowego przez użytkowników końcowych. Korzystając w dowolny sposób z niniejszego serwisu internetowego użytkownik końcowy akceptuje warunki określone w poniższej Polityce Prywatności.

Ochrona danych osobowych

Dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie na podstawie informacji przekazanych przez użytkownika serwisu internetowego. Przekazanie informacji obejmujących dane osobowe jest dobrowolne. Do informacji tych należą np. imię i nazwisko, adres e-mail lub numer telefonu. Cel wykorzystania danych osobowych jest określony w nagłówku formularza zamieszczonego w serwisie internetowym. Najczęściej jest to subskrypcja wiadomości z serwisu za pomocą poczty e-mail lub krótkich wiadomości tekstowych SMS albo dostęp do wybranych podstron serwisu dla zalogowanych użytkowników. Dane osobowe nie są zbierane automatycznie.

Pliki cookies

Pliki cookies (w dosłownym tłumaczeniu z j. angielskiego: ciasteczka) są to małe pliki tekstowe, przesyłane do urządzenia użytkownika końcowego podczas odwiedzania przez niego serwisu internetowego. Pliki cookies zawierają m.in. adres strony internetowej z której pochodzą, ustawienia dokonane przez użytkownika serwisu dotyczące układu strony, rozmiaru tekstu, kolorów, wersji kontrastowej, dane wpisywane do formularzy oraz wartość, którą jest zazwyczaj automatycznie wygenerowana unikalna liczba. Mechanizm cookies nie pobiera jakichkolwiek danych osobowych ani żadnych informacji poufnych z urządzenia użytkownika końcowego.

Korzystając z serwisu internetowego użytkownik końcowy wyraża zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Użytkownik końcowy ma możliwość korzystania z serwisu internetowego bez wykorzystywania plików cookies, ale oznacza to, że niektóre funkcje serwisu nie będą działać poprawnie. Użytkownik końcowy może samodzielnie i w każdym czasie zmienić ustawienia dotyczące plików cookies, jak również może usunąć pliki cookies korzystając z dostępnych funkcji w przeglądarce internetowej, której używa. W przypadku nie wyrażenia zgody na korzystanie z plików cookies, użytkownik końcowy winien zaznaczyć w ustawieniach przeglądarki opcję odrzucania plików cookies lub sygnalizowania ich przesłania.

Niniejszy serwis internetowy może stosować następujące pliki cookies:

$1a.     pliki uwierzytelniające - wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania użytkownika końcowego w serwisie internetowym oraz do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu;

$1b.     pliki statystyczne - wykorzystywane do zbierania informacji o sposobie korzystania użytkownika końcowego z serwisu internetowego;

$1c.     pliki funkcjonalne - wykorzystywane do zapamiętania wybranych przez użytkownika końcowego ustawień i personalizację interfejsu użytkownika, np. w zakresie wybranego języka, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej, itp.

W celu zarządzania ustawieniami plików cookies wybierz z listy oficjalnych stron internetowych producentów najczęściej używanych przeglądarek internetowych aplikację, której używasz i postępuj zgodnie z instrukcjami producenta:

Urządzenia mobilne:

Narzędzia i treść z innych firm

Niniejszy serwis internetowy może zawierać przyciski, narzędzia lub treści kierujące do usług innych firm, m.in. Facebook (przycisk „Lubię to”), Google (Google Maps, Google Analitycs, Google Translate), Youtube (filmy), IVONA Software (webreader), Stat24 (statystyki), Payu (płatności elektroniczne). Korzystanie z aplikacji innych firm może powodować przesyłanie informacji do urządzenia użytkownika końcowego przez zewnętrzny podmiot. Informacji na temat wykorzystania plików cookies przez zewnętrzne aplikacje należy szukać w polityce prywatności danego podmiotu.

Prawa autorskie

Zawartość serwisu internetowego (teksty, grafiki, muzyka, filmy) oraz wszystkie jej fragmenty a także mechanizmy i oprogramowanie używane w serwisie internetowym są objęte ochroną, wynikającą z przepisów polskiego i międzynarodowego prawa autorskiego.

Zgodnie z przepisami prawa autorskiego oraz przepisami o ochronie baz danych, użytkownik końcowy otrzymuje niewyłączną, ograniczoną licencję na korzystanie z serwisu wyłącznie w celach prywatnych, bez możliwości samodzielnego pobierania lub zapisywania stron oraz dokonywania ich modyfikacji.

Użytkownik końcowy serwisu internetowego, bez zgody właściciela serwisu nie posiada prawa do odsprzedaży lub wykorzystania w celach komercyjnych serwisu internetowego i jego zawartości.

Właściciel serwisu internetowego udziela ograniczonego, odwoływalnego, niewyłącznego prawa do tworzenia linku do serwisu internetowego, o ile nie przedstawia on właściciela serwisu w sposób fałszywy, mylący i niezgodny z prawdą.

Wykorzystanie niniejszego serwisu internetowego w sposób, który naruszałby w/w warunki albo wszelkie obowiązujące prawa lub przepisy, a także w sposób, który powoduje albo może spowodować uszkodzenie serwisu internetowego, przerwę lub zakłócenia w pracy jest zabronione.