Na planie filmu „Ziarno Prawdy” ekranizowanej powieści Zygmunta Miłoszewskiego, młoda i zdolna mieszkanka Gorzyc, Renata Trybuła spędziła kilkanaście tygodni, bacznym okiem aparatu chwytając każdy epizod przygód prokuratora Teodora Szackiego.
Ma niewiele ponad 20 lat, jest młoda i ambitna. Z zawodu administrator systemami bezpieczeństwa. Renata Trybuła. Ukochała sobie aparat fotograficzny i kamerę. Swoją pasję postanowiła przełożyć na pracę zawodową i otworzyła własną firmę. Dziś pracuje z największymi producentami filmowymi. Nie bała się podjąć ryzyka, bo jak mówi adrenalina daje jej moc, a ciężka praca nie przeraża. – Lubię po ciężkim wysiłku spojrzeć na efekty swojej pracy, to przynosi mi ogromną satysfakcję – przyznaje artystka.
Jest samoukiem, nie kończyła żadnych szkół filmowych, ani kursów fotograficznych. Wszystko co ma, zawdzięcza sobie i swojemu uporowi. Jest jednym z niewielu operatorów filmowych posiadających odpowiedni sprzęt, a przede wszystkim umiejętności do „kręcenia” zdjęć podwodnych i lotniczych. Na swoim koncie ma liczne produkcje począwszy od imprez okolicznościowych, po bardziej ambitne etiudy filmowe np. „Nauka Pływania”, ”Pro Morte”, filmy pełnometrażowe np. „Cela” w reżyserii Kamila Szymańskiego. Swoim dronem robiła również ujęcia do teledysku Jacka Stachurskiego i Mateusza Mijała – „Za to co mam”.
W poniedziałek 19 stycznia br. podczas premiery ekranizowanej powieści Zygmunta Miłoszewskiego „Ziarno Prawdy” odczyta swoje nazwisko wśród ekipy tworzącej zdjęcia do filmu, produkcji studia REWERS. – Jestem podekscytowana. Nie po raz pierwszy wezmę udział w takim wydarzeniu, oczywiście stresuję się ale wiem, że na ekipę, z którą pracowałam te kilka miesięcy i ich rozluźnienie mogę liczyć, więc damy radę – śmieje się Renata Trybuła.
Umiejętności Renaty będzie można podziwiać na kadrach realizowanych w Sandomierzu, ale także w Otwocku. – Dla potrzeb produkcji filmu wykonałam zdjęcia panoramy Sandomierza. Panorama ta służyła jako makieta do zdjęć realizowanych już w studiu filmowym w Warszawie – opowiada.
Renata pracowała jako fotosista, ale także była dublerką samej Magdaleny Walach. – Borys Lankosz – reżyser filmu potrzebował kogoś, kto zastąpi Magdę podczas zdjęć w lesie. Oczywiście zgodziłam się. Zostałam specjalnie ucharakteryzowana, by jak najpełniej przypominać bohaterkę. Do odegrania miałam scenę, kiedy Barbara Sobieraj samochodem przemierza las – mówi. Scena była tak kadrowana, że na szczęście nie było konieczności farbowania moich włosów na rudy kolor – śmieje się Renata.
Nie tylko ona miała swój debiut przed kamerą. Razem z Renatą w filmie wystąpili mieszkańcy gminy Gorzyce. – Do moich obowiązków należało również organizowanie statystów i epizodystów. Wiem jakie były potrzeby reżysera i ekipy producenckiej, dlatego zaproponowałam kilka osób, które mogły zagrać w „Ziarnie Prawdy” – wyjaśnia Renata. Dzięki niej w filmie, w scenie kobiet blokujących wejście do kościoła zobaczymy uczestniczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Gorzyc i Kacpra Burdzego z Zaleszan w roli księdza. Duchownego w filmie Lankosza zagrał także Michał Borkowski z Gorzyc.
Premiera filmu odbędzie się w poniedziałek 19 stycznia br. w Złotych Tarasach w Warszawie. Zaproszenie do udziału otrzymali wszyscy, którzy pracowali przy produkcji filmu.
Thriller w kinach będzie można zobaczyć już 30 stycznia.
Mieszkańcy gminy Gorzyce na planie filmu „Ziarno Prawdy”, fot. Jacek Marchewka
Renata Trybuła (archiwum fot. R. Trybuła)
TŁUMACZ JĘZYKA MIGOWEGO W URZĘDZIE GMINY
Osoby niesłyszące przy załatwianiu administracyjnych spraw mogą skorzystać z pomocy tłumacza migowego.
Wystarczy zgłosić chęć skorzystania z tej usługi 3 dni przed planowaną wizytą w Urzędzie Gminy osobiście lub korzystając z pomocy osoby trzeciej dzwoniąc pod numer (15) 8362 075, a także wysyłając faks pod numer (15) 8362 209 oraz e-maila na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
