W ramach programu „Projektor – wolontariat studencki” Szkoła Podstawowa w Trześni gościła studentów-wolontariuszy z Katowic. W ramach programu młodzi ludzie przygotowali dla uczniów mnóstwo atrakcji.
To już kolejna wizyta studentów w szkole. Po raz pierwszy gościli oni w 2010 roku i od tego czasu dobre relacje ze szkołą i fundacją są kontynuowane. – Przekonaliśmy się już wielokrotnie, że „Projektor – wolontariat studencki” to wyjątkowy program, w którym dziecięca ciekawość życia spotyka się ze studencką energią i chęcią dzielenia się wiedzą – podkreśla Anna Baran, pedagog szkolny i koordynator akcji. – Dzieci cieszą się już na samą myśl o zajęciach, dlatego z myślą o naszych uczniach od 5 lat podtrzymujemy tę dobrą współpracę z Fundacją – dodaje.
Teraz studenci postanowili umilić czas uczniom w czasie ferii zimowych. Przez tydzień pod okiem nauczycieli prowadzili oni zajęcia edukacyjne oraz warsztaty.
Głównym celem zajęć było rozwijanie zdolności manualnych, artystycznych oraz zdobywanie wiedzy na temat nauk ścisłych.
Młodzi wolontariusze zadbali oto, aby zajęcia były dla uczniów wyjątkową przygodą, dlatego każdy dzień poświęcono innej dziedzinie nauki i tak np. w dniu animatora uczniowie poznawali techniki współpracy w grupie i inicjowania różnych rozrywek. W dniu chemika studenci odkrywali tajniki różnorodnych substancji, związków i ich właściwości. W dniu detektywa dzieci miały okazję poznać dziedzinę kryminalistyki, a w szczególności zasady prowadzenia śledztwa, w dniu ekologa i podróżnika poznawali najciekawsze zakątki świata oraz zasady dbania o środowisko.
W programie wzięło udział 25 uczniów.
„PROJEKTOR – wolontariat studencki”to ogólnopolski program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przy współpracy Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukaszewicza
Główną ideą programu jest dotarcie do dzieci mieszkających na wsi oraz w mniejszych miejscowościach. Studenci biorący udział w programie dzielą się z uczniami i swoją wiedzą, przekazują pozytywne wzorce i własnym przykładem zachęcają do rozwoju.
Anna Baran, koordynator akcji,opiekun Wolontariatu
TŁUMACZ JĘZYKA MIGOWEGO W URZĘDZIE GMINY
Osoby niesłyszące przy załatwianiu administracyjnych spraw mogą skorzystać z pomocy tłumacza migowego.
Wystarczy zgłosić chęć skorzystania z tej usługi 3 dni przed planowaną wizytą w Urzędzie Gminy osobiście lub korzystając z pomocy osoby trzeciej dzwoniąc pod numer (15) 8362 075, a także wysyłając faks pod numer (15) 8362 209 oraz e-maila na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
