SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 IM. KS. ADAMA OSETKA W GORZYCACH
dyrektor – Lucyna Pacura
ul. Szkolna 45
39-432 Gorzyce
tel./faks: 15 836 28 14
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.sp1gorzyce.edupage.org
Według dokumentów kościelnych już na przełomie XV/XVI wieku istniała w Gorzycach szkoła parafialna, w której pierwszymi nauczycielami byli księża. Dowodzą tego zapiski po przeprowadzonej w roku 1602 wizytacji w archidiakonacie sandomierskim.
W roku 1938 zorganizowano Komitet budowy 7 – klasowej szkoły złożony z osób: Stefana Grzywacza jako przewodniczącego, ks. Kanonika Adama Osetka – miejscowego proboszcza, Piotra Gołębiowskiego, sołtysa - Ludwika Dula i kierownika szkoły – Kazimierza Kotulskiego, ale nie udało się szkoły wybudować. Przez lata wojenne i powojenne różnie kształtował się historia szkoły. Odbiór budynku powstałej w końcu w końcu szkoły nastąpił 16 czerwca 1964 roku. Po stu latach istnienia szkoły budynek był wreszcie murowany. Społeczeństwo Gorzyc wraz z Radą Pedagogiczną podjęło decyzję o nadaniu szkole imienia Aleksandra Zawadzkiego .Uroczyste otwarcie i przekazanie szkoły nastąpiło 22 lipca 1964 roku z udziałem władz wojewódzkich, powiatowych oraz miejscowej ludności. Od 27 września 2009 nosi nazwę Szkoły Podstawowej nr 1 im ks. Adama Osetka w Gorzycach. W obecnym czasie szkoła prowadzi działalność dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą. Do szkoły uczęszczają dzieci niepełnosprawne intelektualnie i fizycznie. Szkoła jest przystosowana w pełni do dobrego funkcjonowania uczniów o specjalnych potrzebach (winda, podjazdy, sprzęt, pomoce dydaktyczne i sprzęt specjalistyczny). Szkoła zatrudnia specjalistów potrzebnych do pracy z uczniami niepełnosprawnymi, którzy prowadzą z nimi zajęcia specjalistyczne, dostosowane do każdego ucznia. Uczniowie wyjeżdżają na „Białe i Zielony Szkoły”, obozy harcerskie oraz na wiele wycieczek tematycznych i krajoznawczych. Są częstymi widzami przedstawień teatralnych. Szkoła współpracuje z wieloma instytucjami działającymi na terenie gminy i powiatu.
TŁUMACZ JĘZYKA MIGOWEGO W URZĘDZIE GMINY
Osoby niesłyszące przy załatwianiu administracyjnych spraw mogą skorzystać z pomocy tłumacza migowego.
Wystarczy zgłosić chęć skorzystania z tej usługi 3 dni przed planowaną wizytą w Urzędzie Gminy osobiście lub korzystając z pomocy osoby trzeciej dzwoniąc pod numer (15) 8362 075, a także wysyłając faks pod numer (15) 8362 209 oraz e-maila na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
