Polish Czech English French German Russian Slovak Spanish Ukrainian
www. gminagorzyce.pl   telefon: 48 15 8362075

GMINA GORZYCE

Samorządowy Portal Internetowy

techniczny ogrod

II SPOTKANIE ZESPOŁU LOKALNEJ WSPÓŁPRACY

II SPOTKANIE ZESPOŁU LOKALNEJ WSPÓŁPRACY

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie zaprasza na II spotkanie Zespołu Lokalnej Współpracy dla obszaru Natura 2000 Dolina Dolnego Sanu PLH180020 w trybie online.

WYKAZ NIERUCHOMOŚCI PRZEZNACZONYCH DO DZIERŻAWY

WYKAZ NIERUCHOMOŚCI PRZEZNACZONYCH DO DZIERŻAWY

Wójt Gminy Gorzyce ogłasza wykaz nieruchomości stanowiących własność Gminy Gorzyce przeznaczonych do dzierżawy.

OBWIESZCZENIE WOJEWODY PODKARPACKIEGO

OBWIESZCZENIE WOJEWODY PODKARPACKIEGO

WOJEWODA PODKARPACKI ZAWIADAMIA o wydaniu decyzji znak: N-VIII.747.2.2.2021 z dnia 09.02.2022 r.

XLV SESJA RADY GMINY GORZYCE

XLV SESJA RADY GMINY GORZYCE

Zawiadamia się, że 25 lutego 2022 r. o godz. 14.00 w sali Środowiskowego Domu Kultury w Gorzycach odbędzie się XLV sesja Rady Gminy Gorzyce.

STAŻE ZAWODOWE DLA BEZROBOTNYCH

STAŻE ZAWODOWE DLA BEZROBOTNYCH

14.02.2022 r. ASP PROJECT CONSULTING Anna Pawlos w partnerstwie z Fundacją  im. Józefa Becka rozpoczyna I TURĘ rekrutacji do projektu „Staże zawodowe dla bezrobotnych”

WEBINARUM - DOTACJE NA USŁUGI ROZWOJOWE DLA MŚP

WEBINARUM - DOTACJE NA USŁUGI ROZWOJOWE DLA MŚP

Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Tarnobrzegu zaprasza na bezpłatne webinarium „Dotacje na usługi rozwojowe dla MŚP”.

DELEGACJA W ZESPOLE SZKÓŁ W GORZYCACH

DELEGACJA W ZESPOLE SZKÓŁ W GORZYCACH

W Zespole Szkół w Gorzycach gościła z wizytą studyjną delegacja władz oświatowych stołecznego miasta Warszawy wraz z dyrektorami najlepszych szkół technicznych tego miasta.

WALENTYNKI W GORZYCACH

WALENTYNKI W GORZYCACH

Walentynkowa gra terenowa, fotograficzny kącik oraz specjalne menu dla zakochanych to tylko część atrakcji przygotowywanych w ramach „Walentynek w Gorzycach”.

  • II SPOTKANIE ZESPOŁU LOKALNEJ WSPÓŁPRACY

  • WYKAZ NIERUCHOMOŚCI PRZEZNACZONYCH DO DZIERŻAWY

  • OBWIESZCZENIE WOJEWODY PODKARPACKIEGO

  • XLV SESJA RADY GMINY GORZYCE

  • STAŻE ZAWODOWE DLA BEZROBOTNYCH

  • WEBINARUM - DOTACJE NA USŁUGI ROZWOJOWE DLA MŚP

  • DELEGACJA W ZESPOLE SZKÓŁ W GORZYCACH

  • WALENTYNKI W GORZYCACH

wrzawy26Uroczyste obchody Święta Niepodległości rozpoczęto we Wrzawach Mszą Świętą, następnie odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez młodzież z Zespołu Szkół we Wrzawach, pod kierunkiem Pani Barbary Kuduk. Młodzież zaprezentowała w Domu Kultury montaż słowo – muzyczny.

W drugiej części programu licznie zgromadzona publiczność mogła obejrzeć występ Zespołu SIARKOPOLANIE oraz wysłuchać piosenek wykonanych przez solistki Z DK Wrzawy.

Po uroczystej akademii w Domu Kultury we Wrzawach odbyło się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablic pamięci mieszkańców Wrzaw-ofiar I i II wojny światowej oraz Kaliksta Horocha-fundatora pomnika bitwy pod Wrzawami (miejsce Dąbrowa Wrzawska).

 

 

                    

 

„Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie,

Zapomnij o mnie!”

Zapewne wielu z nas pamięta te słowa z „Dziadów” Adama Mickiewicza odnoszące się do wywózki Polaków na Sybir. Jednak nasza historia dziewiętnastego i pierwszej połowy dwudziestego wieku była na tyle tragiczna, że owe prorocze słowa wieszcza narodowego znalazły później jakże nieplanowane odniesienia, których nawet on w najczarniejszych snach przewidzieć nie mógł.

Te słowa stały się także myślą przewodnią naszych starań dla upamiętnienia mieszkańców wsi Wrzawy, ofiar I i II wojny światowej oraz walk o niepodległość ojczyzny w latach 1918-1920. Ubolewam tylko, że stało się to dopiero teraz, w tak odległym czasie od tamtych wydarzeń. Jest jednak obecny rok szczególną okazją, aby to naprawić.

Gdy przed stu laty wybuchła I wojna światowa, tylko nieliczni mieli głęboką wiarę, że przyniesie nam upragnioną niepodległość. W Galicji ochotnicy wstępowali do oddziałów Józefa Piłsudskiego, które dały początek Legionom Polskim, jednej z najpiękniejszych formacji zbrojnych w dziejach naszej wojskowości. Dzisiaj niestety bardzo zapomnianej. W jej szeregach nie zabrakło mieszkańców Wrzaw, o czym wspominają lokalne publikacje.

Historia narodu, to historia kreślona z dziejów naszych małych ojczyzn. Każda lokalna społeczność dokłada do niej swoją skromną cząstkę, - także i nasza. Stąd też fakt udziału wrzawian w polskim czynie zbrojnym tamtej doby zasługuje na szczególne podkreślenie. Bo przecież ci synowie chłopscy, oderwani od pługa, wyruszyli w daleki świat bić się o Polskę, której na mapie od dawna nie było. Ona żyła tylko w ich sercach i umysłach.

Szli też z poboru w szeregi austriackiej armii. Od 1914 roku los rzucał ich w różne zakątki świata: bili się na Bałkanach, na froncie wschodnim i włoskim; później jako ochotnicy bronili Przemyśla przed Ukraińcami i szli na pomoc do oblężonego Lwowa, który pragnął pozostać wierny Rzeczypospolitej. W sierpniu 1920 r. osłaniali Warszawę przed nawałą bolszewicką. Inni, – wygnańcy za chlebem, zaciągali się na obczyźnie w szeregi „Błękitnej Armii” gen. Józefa Hallera. Mało kto zna ich nazwiska. Wielu do dzisiaj pozostaje bezimiennymi. A przecież nie ma bardziej tragicznej śmierci, niż ta poprzez zapomnienie.

W 1939 r. po agresji Niemiec i Rosji – wrzawskie nazwiska znajdujemy w wielu formacjach wojskowych, głównie na południu kraju. Nie zabrakło ich także wśród obrońców Wybrzeża, czy przy sztabie Naczelnego Wodza. Później zaś pod Monte Cassino, pod angielskim niebem, w drodze na Berlin z Ludowym Wojskiem Polskim oraz innych miejscach.

Obie wojny światowe odcisnęły się tragicznym piętnem na losie ludności cywilnej Wrzaw. Od sierpnia 1914 r. do czerwca 1915 front walczących wojsk austriackich i rosyjskich przemieszczał się tu kilkakrotnie, niosąc ze sobą zniszczenie i śmierć. Od zabłąkanej kuli, od rozerwanego pocisku, zakłuci żołdackim bagnetem ginęli dorośli i dzieci. Te ostatnie były najbardziej bezbronne wobec śmierci, jak chociażby czteromiesięczny Piotruś Kopyto zabity w kołysce 12 października 1914 roku.

Ofiary z życia ponieśli wrzawianie także we wrześniu 1939 r. Okres okupacji niemieckiej przyniósł kolejne cierpienia. Jakże inna to była okupacja, niż ta na zachodzie Europy. Jesienią 1944 r., gdy na Wiśle zatrzymał się front idący ze wschodu, moi rodacy musieli opuścić swe domy na niemal pół roku. Nie mieli pewności, że powrócą z owej tułaczki, a jeśli tak, to czy zastaną swoje domostwa?

Proszę Państwa,

Jest obecny rok 135. rocznicą postawienia obelisku pamięci bitwy pod Wrzawami z 1809 r. Jego fundatorem był nasz rodak baron Kalikst Horoch – właściciel dóbr wrzawskich, weteran powstania listopadowego, kawaler Krzyża Virtuti Militari, pamiętnikarz. Wieloletni członek Wydziału Rady Powiatowej Tarnobrzeskiej.

Gdy w październikowe, jesienne przedpołudnie 1879 r. przy licznym udziale publiczności, dokonano odsłonięcia pomnika –Kalikst Horoch był już sędziwym starcem. Zamierzał przenieść się do Krakowa, a pomnik ten pragnął pozostawić ku pamięci wydarzeń, których jako dziecko był świadkiem. Taki „signum temporis” – tamtego czasu.

Dzisiaj ten obelisk jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Wrzaw. Miejscem uświęconym krwią Polaków.

Czy w roku tak ważnych rocznic, jak 100. rocznica wybuchu I i 75. rocznica II wojny światowej, a także kolejna rocznica odzyskania niepodległości w roku 1918 - mogliśmy jako lokalna społeczność zapomnieć o ofiarach tamtych wydarzeń?

Czy można wykreślić z biografii moich rodaków niemieckie obozy koncentracyjne, których tragicznym symbolem jest Auschwitz? Czy można puścić w niepamięć ciężkie więzienia, łapanki na przymusowe roboty, masowe egzekucje?:, Czy można zapomnieć o zsyłkach w głąb Rosji na „nieludzką ziemię”, czy można zapomnieć Katyń oraz inne miejsca kaźni?

Niech słowa pamięci wykute w kamiennych tablicach, które dzisiaj odsłonimy, przypominają nam i naszym potomnym, że wolność ma swoją cenę i nie jest nam dana raz na zawsze. Niech mówią, że jakiekolwiek zabijanie drugiego człowieka jest zbrodnią, a szczególnie w imię fanatyzmu i nienawiści. Niech przestrzegają przed pokusą pisania nowej historii Europy XX wieku.

Niech zachęcają do chwili zadumy nad dziejami wrzawskiej ziemi, jakże drogiej każdemu z nas. Mamy wobec niej ciągle niespłacony dług. Także wobec tych, którzy ongiś nie szczędzili życia, abyśmy dzisiaj mogli cieszyć się wolnością.

W tym miejscu jakże trudno ustrzec się refleksji, którą trafnie wyraził francuski filozof Monteskiusz przed 250 laty, pisząc, że „szczęśliwy jest naród, którego historia jest nudna”.

***

Niech mi wolno będzie z tego miejsca podziękować wszystkim, którzy pomogli nam zrealizować nasze zamierzenie uczczenia pamięci rodaków.

Dziękuję serdecznie władzom Powiatu Tarnobrzeskiego oraz Gminy Gorzyce za ufundowanie tablic.

Dziękuję ks. Proboszczowi Józefowi Markowiczowi, pracownikom Domu Kultury we Wrzawach, Zespołowi Szkół i Ochotniczej Straży Pożarnej za przygotowanie uroczystości.

                                                                             Waldemar Prarat

TŁUMACZ JĘZYKA MIGOWEGO W URZĘDZIE GMINY

Osoby niesłyszące przy załatwianiu administracyjnych spraw mogą skorzystać z pomocy tłumacza migowego.

Wystarczy zgłosić chęć skorzystania z tej usługi 3 dni przed planowaną wizytą w Urzędzie Gminy osobiście lub korzystając z pomocy osoby trzeciej dzwoniąc pod numer (15) 8362 075, a także wysyłając faks pod numer (15) 8362 209 oraz e-maila na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

KALENDARZ WYDARZEŃ

Marzec 2024
P W Ś C Pt S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Niniejszy serwis internetowy stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka) o celu ich przechowywania i sposobie zarządzania poniżej.

Jeżeli nie zgadzasz się na taki układ - zmień konfigurację swojej przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Polityka Prywatności określa warunki dotyczące użytkowania serwisu internetowego przez użytkowników końcowych. Korzystając w dowolny sposób z niniejszego serwisu internetowego użytkownik końcowy akceptuje warunki określone w poniższej Polityce Prywatności.

Ochrona danych osobowych

Dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie na podstawie informacji przekazanych przez użytkownika serwisu internetowego. Przekazanie informacji obejmujących dane osobowe jest dobrowolne. Do informacji tych należą np. imię i nazwisko, adres e-mail lub numer telefonu. Cel wykorzystania danych osobowych jest określony w nagłówku formularza zamieszczonego w serwisie internetowym. Najczęściej jest to subskrypcja wiadomości z serwisu za pomocą poczty e-mail lub krótkich wiadomości tekstowych SMS albo dostęp do wybranych podstron serwisu dla zalogowanych użytkowników. Dane osobowe nie są zbierane automatycznie.

Pliki cookies

Pliki cookies (w dosłownym tłumaczeniu z j. angielskiego: ciasteczka) są to małe pliki tekstowe, przesyłane do urządzenia użytkownika końcowego podczas odwiedzania przez niego serwisu internetowego. Pliki cookies zawierają m.in. adres strony internetowej z której pochodzą, ustawienia dokonane przez użytkownika serwisu dotyczące układu strony, rozmiaru tekstu, kolorów, wersji kontrastowej, dane wpisywane do formularzy oraz wartość, którą jest zazwyczaj automatycznie wygenerowana unikalna liczba. Mechanizm cookies nie pobiera jakichkolwiek danych osobowych ani żadnych informacji poufnych z urządzenia użytkownika końcowego.

Korzystając z serwisu internetowego użytkownik końcowy wyraża zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Użytkownik końcowy ma możliwość korzystania z serwisu internetowego bez wykorzystywania plików cookies, ale oznacza to, że niektóre funkcje serwisu nie będą działać poprawnie. Użytkownik końcowy może samodzielnie i w każdym czasie zmienić ustawienia dotyczące plików cookies, jak również może usunąć pliki cookies korzystając z dostępnych funkcji w przeglądarce internetowej, której używa. W przypadku nie wyrażenia zgody na korzystanie z plików cookies, użytkownik końcowy winien zaznaczyć w ustawieniach przeglądarki opcję odrzucania plików cookies lub sygnalizowania ich przesłania.

Niniejszy serwis internetowy może stosować następujące pliki cookies:

$1a.     pliki uwierzytelniające - wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania użytkownika końcowego w serwisie internetowym oraz do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu;

$1b.     pliki statystyczne - wykorzystywane do zbierania informacji o sposobie korzystania użytkownika końcowego z serwisu internetowego;

$1c.     pliki funkcjonalne - wykorzystywane do zapamiętania wybranych przez użytkownika końcowego ustawień i personalizację interfejsu użytkownika, np. w zakresie wybranego języka, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej, itp.

W celu zarządzania ustawieniami plików cookies wybierz z listy oficjalnych stron internetowych producentów najczęściej używanych przeglądarek internetowych aplikację, której używasz i postępuj zgodnie z instrukcjami producenta:

Urządzenia mobilne:

Narzędzia i treść z innych firm

Niniejszy serwis internetowy może zawierać przyciski, narzędzia lub treści kierujące do usług innych firm, m.in. Facebook (przycisk „Lubię to”), Google (Google Maps, Google Analitycs, Google Translate), Youtube (filmy), IVONA Software (webreader), Stat24 (statystyki), Payu (płatności elektroniczne). Korzystanie z aplikacji innych firm może powodować przesyłanie informacji do urządzenia użytkownika końcowego przez zewnętrzny podmiot. Informacji na temat wykorzystania plików cookies przez zewnętrzne aplikacje należy szukać w polityce prywatności danego podmiotu.

Prawa autorskie

Zawartość serwisu internetowego (teksty, grafiki, muzyka, filmy) oraz wszystkie jej fragmenty a także mechanizmy i oprogramowanie używane w serwisie internetowym są objęte ochroną, wynikającą z przepisów polskiego i międzynarodowego prawa autorskiego.

Zgodnie z przepisami prawa autorskiego oraz przepisami o ochronie baz danych, użytkownik końcowy otrzymuje niewyłączną, ograniczoną licencję na korzystanie z serwisu wyłącznie w celach prywatnych, bez możliwości samodzielnego pobierania lub zapisywania stron oraz dokonywania ich modyfikacji.

Użytkownik końcowy serwisu internetowego, bez zgody właściciela serwisu nie posiada prawa do odsprzedaży lub wykorzystania w celach komercyjnych serwisu internetowego i jego zawartości.

Właściciel serwisu internetowego udziela ograniczonego, odwoływalnego, niewyłącznego prawa do tworzenia linku do serwisu internetowego, o ile nie przedstawia on właściciela serwisu w sposób fałszywy, mylący i niezgodny z prawdą.

Wykorzystanie niniejszego serwisu internetowego w sposób, który naruszałby w/w warunki albo wszelkie obowiązujące prawa lub przepisy, a także w sposób, który powoduje albo może spowodować uszkodzenie serwisu internetowego, przerwę lub zakłócenia w pracy jest zabronione.